Vazhdon hakmarrja per Lapidarin, rrenohet permendorja e partizaneve serb ne Viti (VIDEO)


Qytetaret e Vitise sot kane arritur qe te crrenjosin permendoren e viktimave te luftes se dyte boterore qe datonte qysh nga koha e Ish Jugosllavise. Sot paradite qytetaret e organizuar me ndihmen e eskavatorit arriten qe te shkaterrojne dhe demtojne kete permendore qe per dekada me radhe qendronte ne paktun e qytetit ne Viti, se bashku me bustin e deshmorit te kombit Nijazi Azemi.<br />
Gjate ketij akti, ishin te mbledhur me qindra qytetare te Vitise dhe vendbanimeve per rreth, te cilet me duartrokitje percollen aktin e rrenimit te kesaj permendroje qe permbante emrat e partizaneve serb te rene gjate Luftes se Dyte Boterore.